Warsztaty dla Brave Festival – relacja

W ramach współpracy z jednym z najważniejszych wrocławskich festiwali – Brave Festival – przeprowadziliśmy dwa warsztaty z Kultury i Języka Głuchych. Pierwsze spotkanie odbyło się 18 czerwca i było skierowane do wolontariuszy, pomagających w tegorocznej organizacji festiwalu. Drugie spotkanie 3 lipca przeznaczone było dla publiczności Brave Festival w ramach tzw. warsztatów sensorycznych.

Opowiedzieliśmy uczestnikom o tym, że Głusi mają swoją własną kulturę, z której są dumni, a także o tym, że język którym się posługują – Polski Język Migowy – jest naturalnym językiem Głuchych i dla osób słyszący jest to regularny język obcy. Oczywiście, nie mogło się obyć bez nauki kilku podstawowych znaków migowych i alfabetu: wszyscy nauczyli się witać i przedstawiać w języku migowym. Ponadto zwróciliśmy uwagę uczestników na to, że ze względu m.in. na barierę komunikacyjną, społeczność Głuchych jest często wykluczana (brak pełnego dostępu do informacji, usług urzędów i instytucji publicznych, itp.) i jest to sytuacja, która bezwzględnie wymaga poprawy – wskazaliśmy działania, jakie powinny być podejmowane w tym kierunku i jakie sami już prowadzimy. Na koniec zapoznaliśmy uczestników ze sposobami komunikacji z Głuchymi – tłumaczyliśmy, dlaczego kartka i długopis nie zawsze wystarczy, dlaczego wcale nie wszyscy Głusi czytają z ruchu warg oraz jakimi zasadami komunikacji się kierować, by zarówno zrozumieć rozmówcę, jak i być przez niego zrozumianym.

Organizatorom Brave Festival dziękujemy za możliwość przeprowadzenia warsztatów – zwłaszcza w kontekście tematu tegorocznej edycji festiwalu, jakim jest właśnie „Wykluczenie”, bardzo ważne jest dla nas, aby Głusi nie byli wykluczani i by ich społeczność była traktowana jako mniejszość kulturowo – językowa w naszym kraju. Takie spotkania, jak te które mieliśmy okazję prowadzić, zdecydowanie temu służą.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie – za szczere zainteresowanie Kulturą Głuchych, za otwartość i zaangażowanie. Dzielcie się zdobytą wiedzą, a gdyby ktoś chciał swoją wiedzę pogłębić, zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z obu warsztatów TUTAJ